İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Şuan şu yazıyı yazdığım dakikalarda hem Schengen, hem USA hem de UK* vizesine sahip biri olarak şunu dile getirmek istiyorum ki tam 10 yıllık jillettt gibi USA vizesinde, UK vizesine sarf etmiş olduğum eforun 5%’ini falan sarfetmiş olabilirim. UK Vizesi maddi & manevi alımı bir tık zor bir vize, öncelikle bu realiteyi kabul edip yola çıkın.

(*İngiltere vizesine UK vizesi diyeceğiz)

Cem Yılmaz’ın dediği gibi “monarşinin başına mı geçeceğiz yani, nedir??” demek istiyorum. Sanıyorum kraliçe ile 5 çayı içip, yeni gelin Meghan Yenge’ye komşu olacağız 🙂 , o derece süreç beni sarstı. Tabii ki abartıyorum, mübalağa en sevdiğim sanattır 🙂

Bu vizeyi her gün yüzlerce kişi alabiliyorsa ki başvuruya gittiğinizde kalabalığı görüyor olacaksınız zaten siz de pek ala alabilirsiniz. Sadece biraz can sıkacak, ama sürece değil sonuca odaklanıyoruz. C’mon Rocky’ler acı yok! 

Haydi Başlayalım!

Öncelikle Yolculuk Nereye Dostum?

Şimdi bu United Kingdom, İrlanda, Kuzey İrlanda olayı bir bilmece. Öncelikle kaynağı internet kaynaklı bir görselle şu işi bir açıklığa kavuşturalım.

İngiltere, Büyük Britanya ve Birleşik Krallık genel olarak benzer ve yakın coğrafi bir konumu işaret etse de, aslında çok farklı anlamlar içeriyorlar. Günümüzde Birleşik Krallık sınırı içinde yaşayan kimi göçmenler bile bu coğrafi konumları birbirlerine karıştırabiliyorlar.

Öyleyse hep birlikte İngiltere, Büyük Britanya ve Birleşik Krallık arasındaki farka şöyle bir göz atalım:

Birleşik Krallık (United Kingdom – UK)

Aslında Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı’nın kısa adıdır.  İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın toplamı ile pek çok küçük adayı oluşturuyor.Siz buraya ait vizeyi alıyor olacaksınız.

Büyük Britanya (Great Britain – GB)

Kuzey Atlantik’te bir adadır. İçerisinde Galler, İngiltere ve İskoçya vardır. Yukarıdakinden tek farkı Kuzey İrlanda yok anladığınız üzere.  Günümüzde sadece coğrafi bir alanı ifade ediyor, bir siyasi ve idari yapı değildir. Kısacası bu sadece bir ada topluluğunu temsil eder, yasal birşey değil, karadeniz gibi akdeniz gibi bir coğrafi terim.

İngiltere (England)

Büyük Britanya adasının en büyük ülkesidir. Birleşik Krallık, İngiltere’den yönetilir.

İrlanda (Ireland)

Bunun konumuz ile şuanlık bir alakası yok, burası bu hengameye pek dahil olmayan, bağımsız bir ülke. Ama kafalar hep UK vizesi ile buraya girmeye takıldığından aşağıda bu konuyu da açtım.

Şimdi özet geçiyorum neymiş;

Birleşik Krallık > Büyük Britanya > İngiltere

Bizim İngiltere vizesi diye aldığımız vize aslında UK Vizesi yani İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’i kapsıyor. (Hani bu bahtsız bedevi olan Charles var ya anneciğinin bir türlü tahtı bırakmadığı heh işte o Galler Prensi :), gerçi o Diana’cığımın ahını aldı onun yaşaması şans neyse magazine bağlamayayım ) 

Yani UK vizesi ile Birleşik Krallık bölgesine ziyaret edebilirsiniz. Ancak burada şöyle bir trick mevcut, önce İngiltere sınırlarına giriş yapmanız, ardından 2. ve sonraki seferlerde diğerlerine girebiliyorsunuz.  Yani UK vizesi ile; İngiltere’ye (Londra, Manchester vs), İskoçya’ya (Edinburg, Glasgow’a vs) ve Kuzey İrlanda’ya (Belfest vs.) girebilirsiniz.

Peki UK vizesi ile  İrlanda’ya gidebilir miyim? (Kuzey olan değil normal)

Lisedeyken arkadaş olduğum bir Hollanda’lı mektup arkadaşım vardı, Sandy diye bir kızdı, onunla Dünya’da nereleri görmelisin minvalinde konuşmuştuk, “Kübra Dünya’da müthiş güzel yerler var ama Dublin efsane bir yer” demişti. O gün bugündür Dublin wish-list’imde hep vardır. Peki bu UK vizesi ile İrlanda Cumhuriyetine dolayısıyla da Dublin’e gidebilir misiniz? Evet Girebilirsiniz!! Ama şöyle, bu istisnai bir durum, yani Normal Şartlar Altında ayrı bir vizeye tabi ancak İrlanda turizm gelirlerini arttırma amaçlı “The Irish Short-stay Visa Waiver Programme” diye birşey uyguluyor. Yani TR vatandaşları eğer UK vizesine sahipse ve İngiltere girişi varsa eğer, İrlanda’ya ki 99.9% Dublin’e gidecektir, girebilirler. 

Buradan da bakabilirsiniz: http://www.inis.gov.ie/en/INIS/visa-waiver-programme-oct2016.pdf/Files/visa-waiver-programme-oct2016.pdf

İngiltere’ye turistik ziyaret yapacağınızı varsayarak yazıma devam ediyorum efendim 🙂

Nereden Alınıyor Bu Vize?

Yeşil pasaportlular, havalı havalı Schengen bölgesine giriyordunuz, afranız tafranız UK’da okunmuyor malesef, siz de bu vizeye tabisiniz, sorry 🙂

Öncelikle UK vizesi için, İstanbul’dan başvuracaklar için Profilo AVM’de yer alan TLS Contact yetkilendirilmiş durumda, vize başvurusuna buraya gidiyor olacaksınız. Ama öncesinde göz kanatan formlar ve belgeleri toparlamanız gerekiyor.

İlk adım: https://www.gov.uk/check-uk-visa sitesine gireceksiniz. Burada Standart Visitor Visa’yı seçmeniz gerekiyor. Size bir account açtırıyor, account üzerinden formu geriye dönük doldurabilir, girip-çıkabilirsiniz. Verileriniz silinmez.

Ardından form sizi adım adım bilgi anlamında doldurtturuyor. Ailenize kadar herşeyi soruyor. Burada tek ama tek önerim dürüst olmanızdır. Mesela maaş vb. gibi maddi bilgileri neyse onu yazın. Hele hele hesapta paranı yoksa, eş-dosttan göndereyim, başvuru bitsin geri çekeyim gibi olaylara hiiç girmeyin. Adamlar bu olayların hepsini çözmüş, alacağınız varsa da alamazsınız. Bloglarda vs. hesapta 6000 TL civarı olması gerektiği yazıyordu, benim hesabımda bunun yarısından az olmasına rağmen aldım, önemli olan dürüstlük, unutmayın.

Formda en zorlayan kısım eski gezileriniz kısmı, bunu doldurmak epey zor oluyor, aynı sayfaları detaylı olarak dolduruyorsunuz. Bir de giriş çıkış tarihleri soruyor, 2015 yılında Dubai’ye gitmişim mesela nereden hatırlayayım ne zaman girdim, ne gün çıktım. Burada pasaportunuzu yanınıza alıp öyle doldurun bence. Orada giriş çıkış damgalarında tarihler yazmakta biliyorsunuz.

Başvurunuzu onayladıktan sonra o sayfaya ait çıktıyı alın.  Ardından sizi ödeme alanına yönlendiriyor. İşte en can acıtan kısım bu. Vize ücretleri cidden pahalı. Schengen gibi de şans & heyecan faktörü yok, orada “ayy ne kadar verdi Almanyaaa” gibi bir heyecan oluyor, 6 ay vermiş- 1 yıl vermiş gibi bir heyecan ile bekliyorsunuz. Burada ne kadar ekmek o kadar köfte.

Ücretler:

A Standard Visitor visa costs £95. ( 6 aylık- yaklaşık 120 USD)

 • 2 years – £361
 • 5 years – £655
 • 10 years – £822

Bir de hızlı vize, 1 günde vize, VIP vize gibi gibi ek seçenekler var, hiç onlara girmiyorum. Ücreti kredi kartı ile ödüyorsunuz. Ödemeniz yetmiyor, ardından hemen randevu tarihi oluşturmanız lazım. İstanbul için dediğim gibi TLS Contact/ Profilo’dan oluşturabilirsiniz. Ödeme bittikten sonra size check-list maili geliyor, onu da bastırın.

Vizenizi seyahatten 3 ay önce alabileceğinizi de unutmayın, bayram-yaz dönemlerinde çok yoğunluk oluyor, öncesinde başvurmakta fayda var.

Randevu kısmında artık önemli bir detay söz konusu. Bu pek çok kaynakta malesef yazmıyor. Vize işlemlerinde belgeleri siz mi tarayacaksınız, yoksa TLS mi tarasın. Assistant Randevu (TLS Tarasın)  veya self randevu (ben tarayacağım) seçmeniz gerekiyor. Siz tarayacaksınız belgelerin hepsini ayrı ayrı taramanız gerekiyor, ki çook belge var malesef. Assistant tarayacaksın da kişi başı 165 TL daha vermeniz gerekiyor. Ben bu realiteden bi haber olduğum için vize başvurusunda bu saçma bilgiyi öğrendim. Bu zamana kadar 10 küsür tane vize almışım, hiç birinde böyle bir durum yok! Orada bir güzel bayıldım 165 TL * 2’yi 😦 Uğraşamam derseniz Assistant destek almanızı tavsiye ederim. Vize merkezinde belgeleriniz taranıp aynen size geri veriliyor zaten. 165 TL’yi girişte ayrı bir banko var orada ödüyorsunuz.

Bir de önemli bir kısım daha fotoğraf! Fotoğraf vs. çektirmeyin sakın. Vize merkezinde kendileri çekiyorlar, benim gibi boşuna fotoğrafçı parası ödememiş olursunuz.

Taramanız / Taratmanız gereken evrakların listesi ve nereden tedarik edebileceğiniz:

 • EN AZ 6 AY GEÇERLİLİĞİ OLAN PASAPORT 
 • ÇALIŞTIĞINIZ KURUMDAN İZİN YAZISI- İNGİLİZCE OLMALI
 • KİMLİK FOTOKOPİSİ
 • VUKUATLI NUFUS KAĞIT ÖRNEĞİ- E-DEVLET
ÇALIŞANLAR İÇİN İŞ EVRAKLARI
 • ŞİRKETİN VERGİ LEVHASI FOTOKOPİSİ-IK
 • ŞİRKETİN FAALİYET BELGESİ FOTOKOPİSİ SON 3 AYLIK  (SCHENGEN VİZESİ OLMAYAN  PASAPORTLARDA BELGENİN ASLI İSTENMEKTEDİR)-IK
 • ŞİRKETİN İMZA SİRKULERİ FOTOKOPİSİ-IK
 • ŞİRKETİN TİCARET  SİCİL  GAZETESİ FOTOKOPİSİ-IK
 • ÇALIŞANLAR İÇİN SSK GİRİŞ BİLDİRGESİ  FOTOKOPİSİ-IK
 • ÇALIŞANLAR İÇİN SON DÖRT AYLIK MAAŞ BORDROSU-IK
 • ÇALIŞANLAR İÇİN SON DÖRT AYLIK SSK HİZMET DÖKÜMÜ (E- DEVLET)
 • SON MEZUN OLDUĞUNUZ OKULDAN DIPLOMA VEYA EŞEDEGER BELGE (E-DEVLET)
 • SON HAREKETİNDE  BAKİYESİ OLAN SON 6 AYLIK HAREKET GÖSTEREN -BANKANIZ, ŞAHSİ BANKA HESAP EKSTRESİ  BANKADAN  KAŞELİ VE İMZALI OLMALIDIR
BANKA HESAP EKSTRESİNE  İMZA ATAN KİŞİNİN İMZA YETKİ BELGESİ ALINMALI (IMZA SIRKUSU)-BANKANIZ
SON BAKİYEDE EN AZ MASRAFLARINIZI KARŞILAYACAK PARA OLMALIDIR. ( BU BENDE YOKTU MESELA)
VEYA 6 AYLIK HAREKETİ GÖSTEREN  BANKA CÜZDANI ASLI   
 • VARSA ARAÇ RUHSATI VE GAYRİMENKUL   TAPUSU (EDEVLET)
 • NÜFUS KAGIT ÖRNEĞİ VUKUATLI  ( E DEVLET)
 • EVLİLİK CÜZDAN FOTOKOPİSİ
 • HOTEL REZERVASYONU YADA İNGİLTEREDE ARKADAŞ YADA AİLE NİN YANINDA KALACAK İSENİZ DAVET YAZISI GEREKLİDİR. DAVET YAZISINDA DAVET EDENİN ADRESİ ,TELEFON NUMARASI,PASAPORT NUMARASI YAZMALIDIR. DAVETİYEYE EK OLARAK DAVET EDEN KİŞİNİN OTURUMUNU SAĞLAYAN BELGENİN FOTOKOPİSİDE GEREKLİ ( KİMLİK ,PASAPORT,OTURUM VİZESİ GİBİ)

IK: Şirketiniz İnsan Kaynakları, Özlük vb. artık nasıl isimlendirildiyse oradan temin edebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi liste kabarık. 

Randevu Günü

Randevu günü erken vs. gitmeyin, tam saatinde gitmeniz yeterli. Çünkü saate sadık kalıyorlar. Tüm elektronik eşyalarınızı girişte banko var, ona bırakıyorsunuz. Akıllı saat dahil. Ardından baya X-ray arama vs. geçip içeriye geçiyorsunuz. Başvuru aşamasında oluşan başvuru numarasıyla ekrandan takip edip geçiyorsunuz. Baya banko var çok bekleme durumu olmuyor. Allah’tan TLS Contact çalışanları çok sıcakkanlı ve yardımsever.

İşlemler bittikten sonra dediğim gibi evraklarınızı aynen alıyorsunuz. Burada eğer pasaportunuz size kargo ile iletilsin istiyorsanız kişi başı 120 TL (evet çok) ücret daha ödemeniz lazım. Ben bir öğle arasında gidip aldım, öğlen açık.

Önemli Not: Başkasına aldıracaksınız orada söyleyin ki bir belge gibi birşey veriyorlar (vekaletname gibi düşünebilirsiniz) ve başvuru sahibinin kimlik fotokopisi (yani sizin) & bir de aldırdığınız kişinin kimlik fotokopisini istiyorlar.

Başvuru gününden bir hafta sonra mail geliyor: “Pasaportunuz alıma hazır” gibi birşey. Yasal süre ise 15 iş günü ama ortalama 5-6 iş gününde iş bitiyor gibi düşünebilirsiniz.

ve Bitti!

Çıktıysa vizeniz hadi geçmiş olsun 🙂

Umuyorum açıklayıcı olmuştur.

Sevgiler

Kübra

pratikseyahat@gmail.com

Önemli Not: Bu yazıda yazılan bilgiler bilgilendirme amaçlı olup, yasal-resmi bilgi niteliği taşımamaktadır. Tavsiye niteliğindedir.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s