Saraybosna & Mostar Gezi Rehberi

Herkese Merhabaaa!

Kasım ayından beri yazamıyorum blog’ta. Bu hem iş dışı sebepler dışında yurtdışına çıkamadığımdan hem de vakitsiz olduğumdan kaynaklı, umuyorum herkes iyidir 🙂

2019’un ilk yurtdışı seyahatini Saraybosna & Mostar olarak gerçekleştirdik. Biletlerini Eylül 2018’de Pegasus’un yapmış olduğu kampanyadan 2 kişi toplam 850 TL’ye almıştım. Aslında bu Saraybosna’ya aldığım belki de 4. yada 5. biletti ama hep bir sebeple gidememiştim. Çok şükür bu sefer gitmek nasip oldu 🙂

IMG-9961
Gezi Ekibi Sağlam 🙂

Saraybosna’da Türk vatandaşlarından vize istememekte, sadece pasaportunuzla 10 dakikada ülkeye girebilirsiniz. Niye geldiniz diyen yok, kaç gün kalacaksınız diyen yok güleryüzle karşılıyorlar sizi 🙂

İstanbul’dan Saraybosna’ya THY ve Pegasus ile ulaşabilirsiniz.

Konaklama için Saraybosna-VIP Hotel’i kullandık. Gerçekten konum, misafirperverlik, ilgi alaka 10/10’du. Otelin çok rahat bir Mercedes ile havaalanı-otel ücretsiz transferi bile var daha ne diyeyim 🙂 Yani daha ne yapabilirler bilmiyorum, kendilerine olur da bu bloğu okurlarsa teşekkür ediyorum. VIP Hotel için TIKTIK

Seyahatimizi 2 gece 3 gün olarak oluşturduk. 1. gün Saraybosna, 2. gün Mostar & Blagaj Tekkesi ve 3. gün (aslında 1/2 gün)  yine Saraybosna olarak gerçekleştirdik. Biz bloğun felsefesi gereği pratik bir gezi gerçekleştirdik, sizler daha relax ve daha az yorulmalı bir gezi tercih ediyorsanız +1 gün daha ekleyebilirsiniz.

Saraybosna Gezilecek Yerler

Baş Çarşı

Şehrin merkezi, tüm o maneviyatın head-center’ı adeta. Çarşı boyunca gümüş işlemeciler, lokantalar, hediyelikçiler ve kafeler var. Çok şirin bir çarşı. Ama hani gidip Wooow etkisine kapılacağınız bir ortam yok. Kapalı çarşı ve Mısır Çarşısında büyüyen biz Türkler için öyle aman aman bir etkisi yok. Ama yine de gezmesi görmesi çok keyifli. Biz annemle çarşıyı toplasanız 3 günde 17 kere falan gezmişizdir 🙂 Asıl yeme içme mekanları da burada. Aşağıda geleceğim. AZZZ SONRAA 🙂

IMG-8917 (1)

Baş Çarşı’nın devamında ise adeta bir rönesans aydınlanması gelmiş gibi modern çarşıya geçiyorsunuz. Burayı bizim İstiklal Caddesi gibi düşünebilirseniz, tek farkı tramvay geçmiyor. Karşılıklı mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz. Caddenin sonunda ise AVM mevcut. AVM’de LCW, Defacto gibi bizim tanıdığımız markalar mevcut. Dükkanlarda bol bol Karaca, Kütahya porselen vs. görüyorsunuz. Pek çok yerde DM mevcut, siz de benim gibi DM’ciyseniz mutlu olursunuz 🙂 Zira fiyatlar TR fiyatlarının 30% daha uygunu diyebilirim.

Saraybosna’da fiyatlara gelecek olursak benim gittiğim dönem olan Mart 2019 ‘da KM=3 TL’ye tekabül ediyordu. Yani herşeyi 3’le çarpıyorsunuz. O yüzden giyim-aksesuar-hediyelik malesef çok avantajlı olmuyor. Ama yeme-içme çok makul. Hediyelik kahve takımı 60-100 KM (konvertible mark), dolayısıyla ben şahsen almadım. 

Şehirde savaşın o soğuk yüzü karşınıza sık sık çıkıyor, bunu silmek ile de uğraşmamışlar, zira bu acıyı taze tutmak istiyorlar gibi geldi bana. O hüznü, çaresizliği gezerken hissediyorsunuz. Böyle insanlara sarılmak falan istiyorsunuz.

Pek çok yerde Türkiye’nin izi okunuyor, her yerde Ziraat Bankası var, en uygun Mortgage buradaymış mesela 🙂 Camilerde restorasyonlarda Türkiye desteği ile yapılıyor gibi flamalar var. Tramvaylarda Konya Belediyesi yazıyor gibi gibi. Hakikaten kardeş ülke olmuşuz, bizi çok seviyorlar. Bizde onları çok sevdik 🙂 Allah bir daha o acıları yaşatmasın.

IMG-9943

Gazi Hüsrev Bey Camii

Hemen Başçarşı’nın ortasında yer alan camii de ibadet etme imkanı da buldum, şansımıza Kandil’e denk geldik. Mimar Sinan eseri olan yapı 1531’de yapılmış.

Başçarşı Sebili

Ahşap oymalı sebilde fotoğraf çektirmeyeni ile snipper ile vuruyorlarmış, ona göre 🙂

IMG-4283

Moriça Han

Başçarşıda yer alan Kapalı çarşı, Gazi Hüsrev Bey tarafından yaptırılmış. Hediyelikleri ben buradan aldım. Bir tık daha makul geldi bana fiyatlar.

Aliya İzzetbegovic Mezarı

Kovaçi Şehitlik Mezarlığı’nda yer alan kabiri de ziyaret edebilirsiniz. Bilge Kral’ın ruhu şad olsun.

Umut Tüneli

Buraya gitme şansım olmadı malesef. Ama siz gittiğinizde lütfen buraya da gidin.

Latin Köprüsü

O savaş her türlü çıkacaktı, ama bahanesi bu köprüde oldu. 1.Dünya Savaşı’nın çıkmasına sebep olan Avusturya Macaristan Prensi Arşidük Franz Ferdinand’ın suikaste uğradığı köprü burası. Tam karşısında ulusal kütüphane de var. Görülebilir yerlerden.

IMG-9718
Boşnak kızlarımız çok güzeller 🙂

Mostar Gezilecek Yerler

Bosna’dan Mostar’a geçmek için pek çok alternatif var. Gar’dan otobüs ile, tren ile veya araba tutarak gidebilirsiniz. Ben annem ile gittiğim için yorulmasın diye günübirlik Mostar turu satınaldım. Türkçe rehberlik hizmeti ve ulaşım’ın yer aldığı tur 120 € tuttu 2 kişi için. Bosnalı rehberimiz Adnan, çok güzel Türkçe konuştuğundan bize çevre ile ilgili tarihi ve pratik bilgileri verdi sağolsun. Bu şekilde gitmek isteyen varsa benimle iletişime geçebilir, kendisinin kontak bilgilerini paylaşabilirim.

Mostar Köprüsü

Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayrettin tarafından yapılan köprü, Sırp Savaşı sırasında bombalanıyor 😦 2004 yılında Unesco’nun liderliğinde Türkiye’nin de yer aldığı fonlayıcı ülkeler vasıtası ile (Hırvatıstan’da bunlardan biri, adamlar hem bombalanmasına hem onarılmasına yardım ediyor, garip) yeniden aslına uygun inşa ediliyor. Köprünün güzel pozunu yakalamak isterseniz nehir kenarına inmenizi tavsiye ederim.

Mostar’da gezilecek çok fazla yer yok aslında. Mostar çarşıda yer alan hediyelik eşyacıları ve kafeleri gezip soluklanabilirsiniz.

IMG-9850

Blagaj Tekkesi / Alperenler Tekkesi

Blagaj Tekkesine tur rehberimizin tavsiyesi ile gittik. Mart ayında suya atlayasım geldi o derece güzel bir manzara, şelale, müthiş bir ortam! Burayı görmeden dönmemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Tekke’nin içinde yer alan çilehane görmeye değer. 

Mostar yazın inanılmaz sıcak olduğundan evlerin çatıları taştan yapılma, gerçekten de dışarısı ile içerisi arasında nereden baksanız 6-7 derecelik sıcaklık farkı var en az.

Blagaj Tekkesi’ne yolunuz düştüyse, Poçitel’e de uğrayın mutlaka. Şirin mi şirin bir Osmanlı köyü.

Saraybosna-Mostar Yeme İçme Rehberi

Böreksel Mevzular

Burada 2 önerim var:  Buregdzinica Sac ve Buregdzinica Bosna.

İkisi de aynı sokakta zaten. Ama vaktim az ve sadece birini yiyeceğim derseniz 2. si diyorum pek çok insanın aksine. Yanında yoğurtla çok güzel bir öğün oluyor. Porsiyon  börek 2KM, yoğurt 1 KM.

Köftesel Mevzular

Burada da 2 önerim var: Cevabdzinica Hodzic ve Zeljo.

Cevapi denilen köfte bizim Tekirdağ Köfteye çok benziyor. Yanında kaymak ile sipariş ediliyor. Yemeden dönmeyin diyemem, köfteyi pek sevmediğimden amatör güldürür diyorum. Porsiyonu 6-7 KM.

Tatlısal Mevzular

Burada Cream Shop’un Trileçe’sini (2 KM) ve Metropolis’in Metropolis Kocka’sını tavsiye ederim (4 KM). Metropolis yerel yemekten bunaldım, Dünya mutfağı verin bana derseniz güzel bir alternatif. Avrupai bir yeme-içme zinciri Bosna’da, tavsiye ederim.

Boşnak Kahvesini ise pek çok yerde içebilirsiniz, çarşıda pek çok kafe mevcut. Özel bir isim veremiyorum. Sunum şekilleri gayet güzel 🙂

Bonus: Dveri

Bosna’nın bence gidilmesi gereken en önemli yeme-içme mekanı Dveri’ye siz gitmeden dönmeyiniz efendim.

Saraybosna-Mostar Ne Hediyelik Alsak

Boşnak kahvesi, gümüş kahve takımlarını vs. alın. Almayın demiyorum. Ama benim liste biraz garip.

Deodorant (lady speed stick özellikle 🙂 ), Ritter Sport Çikolata ( TR de olmuş 20 TL burada 7.5-8 TL’ye geliyor), kuru et (seviyorsanız ben ısınamadım) ve bildiğiniz et ( antrikot, kıyma hatta, 1/2 fiyatına TR ile) alabilirseniz. Tabii et’i vakumlatın. Ben et alamadım, bavulumda yer yoktu ama tavsiye edilir. Bosna yeme-içme olarak hem helal hassasiyetiniz varsa sizi tatmin edecek durumda hem de hayvancılık iyi durumda (buradan angus ithal ediyoruz gibi). O yüzden bence bunu bir düşünün 🙂

IMG-4298 (1)
Bosna’dan Mostar’a geçerken yol üzerinde manzara efsane 🙂

Bir gezi yazımızın daha sonuna geldik.

Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle.

Her zaman söylediğim gibi, destek isterseniz çekinmeyin.

pratikseyahat@gmail.com

Kübra 🙂

 

4 comments

  1. Geçen dönem, araştırma ödevim gereği Bosna Soykırımı’nı büyük bir merakla araştırmıştım. Okuduğum kitaplar, izlediğim belgeseller beni çok etkilemişti. Başlıca hedeflerimin arasındadır Saraybosna’ya seyahat etmek, oranın yaşanmışlıklarını solumak.
    Harika bir yazı yazmışsınız, ilgim olduğu için ekstra keyifle okudum 🙂 Oralara gitme fırsatı bulduğumda tavsiyelerinize mutlaka uyacağım 💫
    Bir sonraki gezi yazınızı sabırsızlıkla bekliyorum 🙂
    Sevgiler, Ece 🌼

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s