New York Gezi Rehberi-1

“Start spreading the news
You’re leaving today
I want to be a part of it, New York, New York”

Ne güzel demiş Frank Sinatra! “I want to wake up in a city, that doesn’t sleeps” Hiç uyumayan şehirde uyanmak…

IMG-2018

Yıl 2006’da 18 yaşındayken bir arkadaşımın fotoğrafının altına yazmışım, “Benim hayalim Newyork’a gitmek!” Yıllar sonra eski resimlere bakarken tam 11 sene sonra yazdığımı görüp, birbirine benzer Avrupa şehirlerine gitmeye bir “Es” vermeye karar verdim. Ama Amerika vizesi problemliydi! Vize işlemleri durdurulmuştu ve ben çok istediğim o şehre gidemiyordum. Sonra karşılıklı olarak vize işlemleri açıldı ve hemen randevu alıp işlemlere başladım. Schengen vizesinden çok çok daha kolay ve pratik bir şekilde Amerika vizesini hallettim. Amerika vizesi nasıl alındığı ile ilgili de ayrı bir yazı da yazacağım.

Sıra gelmişti biletleme işlemlerine, buradaki mantığım en ucuz olanı almaktı. Gerekirse saatlerce aktarma beklemeye razıydım. Ancak THY’nin kampanyasına denk gelerek, yaklaşık 5 ay öncesinden gidiş dönüş kişi başı 499 USD’ye THY’den aldık biletleri. Aktarmalı KLM havayollarının bileti ile 100-110 TL gibi cüzi bir fark kalıyordu neredeyse, bagaj avantajı ve hızlı gitmek için THY’ye karar verdik. İyi ki de öyle yapmışız çünkü, okyanus ötesi uçuşlarda THY gerçekten müthiş! Tamam yol yaklaşık 12 saat ve gerçekten bir yerden sonra çileye dönüşüyor ancak THY bu çileyi minimize ediyor. Benim gibi uçakta uyuyamayanlardansanız neredeyse 2-3 hafta önce vizyondan kalkmış güncellikte vizyon filmlerini bulabileceğiniz uçak içi eğlence sisteminde zaman bir şekilde geçiyor.

IMG-1871
Göründü gönlümün efendisi 🙂

Konaklama için ise 5 gece-6 gün kalacağımızdan ve Newyork’un devasa bir şehir olmasından ötürü merkezi olmasına çok önem verdim. Ama Newyork’ta konaklama i-na-nıl-maz pahalı! AirBnB’de pahalı! 2 kişinin giremeyeceği odalara dünyanın parasını istiyorlar. Napacağım napacağım diye düşünürken, Booking Genius indirimi ile Iberostar  Park 70- Grand Central’de cazip bir fiyat yakaladım. Yaklaşık 5 ay öncesinden oteli de organize etmiş oldum. Iberostar gerçekten ama gerçekten çok iyiydi! Evet kahvaltısı yoktu ancak yeri Park Avenue’de, Grand Central’a yürüyerek 2 dk, 5. Caddeye yürüyerek 5 dk, Times Meydanına yürüyerek 10-12 dk sürüyordu. Tam yanımızda PWC Newyork ofisi vardı ve altında Starbucks vardı. Newyorker beyaz yakalılar ile kahvaltı deneyimi ilginçti. Kahve alışkanlıkları da gerçekten ilginç. Dışarısı buz gibi, kocaman boy iced americano içiyorlar. O kadar büyük americano’yu ben içsem sanırım ben kalp çarpıntısından giderim diye düşünüyorum 🙂 Iberostar’a gelecek olursam merkezi-temiz-çalışanları iyi ve oda genişliği süper yeterliydi. Detay için TIKTIK.

Newyork İçin Bilmeniz Gerekenler:

 • Vergiler ücrete dahil değil bunu bilmeniz lazım. 10 dolar olan bir şey aslında 10,875 usd gibi düşünebilirsiniz.
 • Garsonların ve taksilerin bahşiş beklentileri var. Diyelim 30 usd’lik yemek yediniz 35-40 usd hesap geliyor. Bahşişi ekleyen de var, sizin inisiyatifinize bırakan da var.
 • Newyork’da ciddi trafik var. Havaalanına geri dönerken min 3 saat önce çıkın, biz havaalanına dönüşte tam 2 saatte gittik.
 • Şehri gezmenin en güzel yolu: Metro! Metro muazzam büyük, kat-kat ve geniş. Tüm şehri demir ağlarla çevrelemişler. Dümdüz şehir yürüyebildiğiniz kadar yürüyüp, metro da yapabilirsiniz. Tek biniş 2,20 usd diye hatırlıyorum. Haftalık 30 usd, bir günde 7-8 kere metro kullanmışlığım var. Haftalık kart çok daha efektif. Kiokslardan alabilirsiniz.
 • Tüm aktiviteleri gitmeden Groupon’dan aldım, hepsini! Empire State’den tutun da Woodbury’e kadar. Gitmeden mutlaka Groupon’u inceleyin. Tüm aktiviteleri yarı yarıya aldım neredeyse. Hem de biletli olduğunuz için sıra beklemeden geçiyorsunuz. Aktivite detaylarını aşağıda paylaşacağım.
 • Burası Dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Belki de bir daha gelemeyeceksiniz. O yüzden başta bir bütçe belirleyip, kur’u hiç TL’ye çevirmeyin, tadınız kaçmasın. 5-6 gün artık kaç günse Newyork’lu olduğunuzu varsayın.
 • Şehirde caddeler var, bir uçtan diğer uca devam ediyor. Mesela fifth avenue Manhattan’ı uçtan aşağı devam eden bir cadde. Bir de o caddeleri kesen sokaklar var. Street 70 gibi. İki taraflı da onu East 70 Street gibi yönleri de mevcut. Yani özetle Newyork’ta yol bulmak inanılmaz kolay. Gideceğiniz yeri bilin yeter. Diyelim 4th Avenue, 42 nd St’e gideceksiniz. Olduğunuz konumdan bile nereye gideceğinizi kestirebiliyorsunuz pek ala. Adamlar feci düzenli ve kurgulu bir şehir tasarlamış.
 • Burayı Avrupa gibi düşünmeyin. İnsanlar inanılmaz sıcak kanlı ve dost canlısı. Haritaya bakarken kaç kişi yol tarif etti ben hatırlamıyorum. Ki ben onlara sormamıştım bile! 
 • Sokaklarda homeless çok fazla var.
 • Burada yemek asla sıkıntı değil. Helal food her yerde, sokak food’ları çok fazla. Her köşe başında Sabrett var. İlla Türk mutfağı derseniz o da bolca var. Dünya mutfaklarını bir arada bulabileceğiniz bundan daha iyi bir şehir olamaz! Canım Newyork yazarken özledim 🙂 
 • İyi bir spor ayakkabı şart. Günde 20-25 bin adımları bulabilirsiniz.
 • Bavulunuz yoksa asla TR’den almayın. 1300-1400 TL’lik bavullar şehrin pek çok yerinde olan Marshall’larda 99 usd. Alışveriş imkanları muazzam ötesi, aşağıda uzun uzun anlatacağım 🙂

1.Gün

Adeta zamanda yolculuk yapıyorsunuz. Saat 06.45’te kalkan uçak Amerika saatiyle 10:00’da varıyor. Tabi 3 saat geçmiş gibi görünse de siz 12 saat uçtunuz ve ayaklarınız gutlu gibi şişti. Amerika’ya girişte açıkçası hafif tırsıyordum, neden geldiniz vs. diye darlarlar diye belge vs baya almıştım yanıma. Ayrıca epey de sıra bekleriz diye düşünmüştüm. Ama yaklaşık 10 dk de girdik ve kadın sadece nerede kalacaksınız dedi. Umuyorum yolculuğunuz iyi geçmiştir, iyi eğlenceler vs. dedi. Şehir merkezine ise NYC Airporter isimli shuttle otobüsleri ile geçtik. 2 durağı var bu otobüslerin; ilki Grand Central, diğeri ise Penn Station. Otelimiz Grand Central’e yakın olduğu için burada indik, 2. durak daha çok şehirler arası tren kullanacaklar tercih ediyor. Biletleri uygulamalarını indirip aldığınızda 10% indirim alıyorsunuz. İki kişi 31 usd’ye geliyor.

Biraz dinlendikten sonra serüven başlıyor. İlk olarak her turistin yaptığı gibi Times Meydanına gidiyoruz. Times Meydanı insanı çok afedersiniz manyak eden bir kalabalığa ve renk cümbüşüne sahip. İnanılmaz ötesi kalabalık! İnsan seli desek yanlış olmaz. Hollywood efektten ötürü sanki oraya daha önce gelmişsiniz hissini yaşıyorsunuz. Gündüzü mü akşamımı derseniz elbette akşamı derim. Grand Central’den shuttle metro var Times Meydanına ancak diğer lokasyonlardan 42nd Streed-Times Square durağında inmeniz gerekiyor. Times Meydanı ve civarında görmeniz gereken 3 katlı devasa M&M Store’u, Disney Store’u gezmenizi şiddetle tavsiye ederim.

IMG_1973

IMG-2980

Madame Tussauds-Newyork

Daha önce Hollanda ve Prag’da gittiğim Madame Tussauds-Newyork çok daha büyük ve çok daha eğlenceliydi. Super Hero tercih ederek 4 boyutlu sinema deneyimi de yaşamanızı öneririm. Marvel’i izleyeceğiniz sinema deneyimi çok eğlenceli. Saat 22’ye kadar açık Madame Tussauds biletini de Grupoun’dan neredeyse yarı yarıya getirmiş olduk.

IMG-1965

Grand Central

Romantik komedi Hollywood filmlerinde aşıkların kavuştuğu, Serena Van Der Woodsen’in NYC’e geri döndüğü yer: “Grand Central” mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Şehirler arası trenlerin kalktığı istasyonun en alt katında ise Amerika’nın meşhur yiyecek/içecek zincirlerinin şubelerini bulabilirsiniz. Her daim kalabalık, her daim ikonik Grand Central’de 24 saat açık bir Apple Store’da yer alıyor.

IMG-1903

Meşhur NY Metrosunda her an müthiş müzik yapan gruplara denk gelmeniz mümkün. Instagram’da paylaştığım videolara bakabilirsiniz: @pratik_seyahat

2.Gün

2. gün sabahtan NY’a 1 saat uzaklıktaki Woodbury’e ayırdık. Woodbury Common 72bin m2 alana kurulmuş, içerisinde yüzler mağaza bulunan outlet. NY’dan günübirlik turlar ile gidebiliyorsunuz. Normalde ücreti 40 usd civarı. Groupon’dan 25 usd’ye aldığımız tur ile saat 8 den öğlen 16:00’ya kadar Woodbury’deydik. Ve inanın o kadar saat yetmiyor. Giderken boş bavul alın diyenlere pek kulak asmasam da ufak bir kabin boy almıştık. Ancak bazı markalar gerçekten bu kadar kur farkına rağmen  ucuza geliyor. Columbia, North Face, Crocs, Nike, Tommy ve Guess inanılmaz ucuza geliyor. Michael Kors lüks markaların ürünleri dahi 1/2 civarına geliyordu. GAP, New Balance ise benim gittiğim dönemde TR fiyatlarındaydı. Woodbury’e girişte aldığınız kupon kitapçığı çok değerli ve önemli. Örneğin Crocs’ta 75 usd lik alışveriş yaparsanız 50 usd ödüyorsunuz gibi avantajlar olabiliyor. Yorulduğunuzda mola yapacağınız yemek yerleri ve serinlemek için dondurmacı vs. de mevcut.

wood
Mağazalardan oluşan bir kasaba 🙂

Buraya vakit bulup gidemiyorsanız World Trade Center’ın orada yer alan Century 21 ve/veya 6th cadde üzerinde yer alan Marshalls’a gidebilirsiniz. Tommy çantaları 15-30 usd, Mac rujları 5-6 usd’ye bulabilirsiniz. Samsonite bavulların en büyük boyları da 100 usd civarı. Bu ve benzeri mağazalar için kasa kuyruğu için sabırlı olmanız gerektiği hususunda sizleri uyarmak istiyorum.

IMG-2363

2. günün akşamı yine Groupon’dan aldığım gece Newyork otobüs turuna bindik. Hava biraz soğuk ve feci üşüdüysek de Brooklyn’i de görmüş olduk. Keşke daha çok vaktimiz olsaydı. Ne yerel restorantlar, cafeler keşfedilmeye açıktır kim bilir.

IMG-2064

2. gün itibariyle Newyork Gezi Rehberi-1’i tamamlıyorum.

Newyork-2 gezi rehberinde;

 • Central Park
 • Empire State’i
 • 5th Avenue’yu
 • Rockefeller’ı
 • Özgürlük Anıtını
 • 9/11 Anıtını 
 • Little İtaly ve Little China’yı anlatacağım.

Umarım Newyork-1 yazımı beğenmişsiniz, her türlü sorunuza destek vermeye çalışırım.

Sevgiler.

Kübra

www.pratikseyahat.com

pratikseyahat@gmail.com

10 comments

 1. Senin yazıların cidden çok güzel ve ayrıntılı, gitmek isteyenler için hayat kurtarıcı bilgiler var. Daha çok git, daha çok yaz 😉

  Beğen

 2. Çok güzel anlatmışsın canım, benim de hayalim, umarım bir gün bize de nasip olur, o zaman yeniden okumak üzere bu yazıyı bir yere kaydediyorum 🙂

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s