Roma Gezi Rehberi

Her Türk turistin Paris ile birlikte ilk gittiği yurtdışı lokasyonu olan Roma, Çizme’nin başkenti, dondurmanın isim babası, 15464212651 turistik eserin ev sahibi, balayı çiftlerimizin vazgeçilmez adresi olarak gezi tarihinde yerini almıştır. İnce/teknik nüanslar ile süslü Roma gezi rehberimiz başlıyor.

Roma Hakkında Teknik Bilgiler

Roma’ya gitmek için yeşil pasaport sahibi değilseniz, Schengen vizesine ihtiyaç duyulmaktadır. Schengen’i IDATA üzerinden alabilirsiniz.

İtalya’ya gitmek için en müthiş mevsim ise bence bahar ayları. İlkbahar-son bahar, hatta kasım ayına kadar İtalya müthiş olmakla beraber, yazın sıcaktan perişan edebilmektedir. Kışın ise bence yine de gidilebilir.

Giderken Ne Giymeliyim:

Miskin bir tip değilseniz günde 20,000 adımları zorlayacaksınız. Dolayısıyla çok iyi, ayağınızı yara etmeyen bir spor ayakkabı giyin, story’lerde hava atacağım diye topuklu vs giymeyin zira Arnavut kaldırımlı taş sokaklaaar 🙂

Kaç Gün Kalmalıyım?:

Roma’da 2 gece 3 gün kaldım. Sıkı bir programla dilediğim tüm yerlere gittim. 3-5 gün idealdir. 2 az, 6 çok gelecektir.

Nerede Kalabilirim?:

Via Del Corsa’da kalabilirsiniz. Barberini metro durağı buraya yakın, yine buraya yakın Aşk Çeşmesi civarında kalabilirsiniz. Benim kaldığım otel Quartum Luxury Rooms’tu. B&B tarzında sevimli odalardan oluşuyordu. Yeri çok merkezi. Hijyen vs. de güzeldi. Detay için TIKTIK P.S: Via Cadde, Piazza Meydan demek.

Havaalanından Merkeze Nasıl Geçebilirim?:

Türkiye’den kalkan uçaklar, Fiumicino Havaalanına inmektedir. Buradan toplu taşıma ile Termini’ye ulaşmanın 2 yolu var. 1.si otobüs; yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk ile Termini’ye erişebilirsiniz. Termini neresi derseniz buranın Harem’i gibi düşünebilirsiniz. Ücret: 10 €

2.si ise tren: Leonardo Express ile yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuk ile Termini tren istasyonuna erişebilirsiniz. Ücret 17 €.

Türkiye’den Roma’ya uçan havayolları ise THY ve Pegasus. Uçuş yaklaşık 2,5 saat sürmekte.

Roma’yı Nasıl Gezmeliyim:

İlk önce şunu kesinlikle söylemeliyiz ki Roma Pass Card mutlaka almalısınız. 72 veya 48 saatlik 2 alternatifi olan Roma Pass Card ile 2 müze gezebilir ve tüm toplu taşıma araçlarından sınırsız faydalanabilirsiniz. Pass Card ile hangi müzelere girebilirsiniz derseniz önerilerimiz: Kolezyum ve St. Angelo Kalesidir. Kolezyum’da da sıra vs. beklemeden direkt girebiliyorsunuz. St. Angelo’yu da detaylı olarak aşağıda anlatacağız ancak tadından yenmeyecek bir Roma manzarası için buraya mutlaka uğramalısınız. Roma Pass Card’ı Termini durağında yer alan turist information’dan temin edebilir, internetten de satın alabilirsiniz. Hangi müzelerde geçiyor, nerelerde avantaj sağlıyor, Pass Card’ın tüm için detayları için TIKTIK. P.S: Roma Pass kart havaalanından merkeze gidişlerde kullanılan Leonardo Express’te malesef geçmiyor 😔

Roma’da nasıl gezeriz diye soracak olursanız; çoğu zaman yürüyerek, bazen metro kullanarak gezebilirsiniz. Roma’da caddelerde gezmek, kaybolmak çok zevkli.

Metro hattı ise çok pratik. 2 ana bir de mini hat mevcut. Öyle Paris, Londra metrosu gibi kat kat metro yok. Kaybolma riski vs. çok az, duraklar belirli yerlere konumlanmış, amaca güzel hitap ediyor. Fakat metro malesef pis. Metro hattında fare bile gördüm. Roma’ya yakışmıyor 😦

xmetropolitana-roma-mappa_png_pagespeed_ic_6YhPkYzS5-

Ne Yenir Ne İçilir?:

 • Roma dondurması tabi ki listemizin ilk numarası, özellikle Pantheon’un ön kapısının karşısında yer alan dondurmacı favorim… Gerek dondurmanın servis ediliş şekli gerekse lezzeti ününün hakkını kesinlikle veriyor. Blue Ice adında pek çok yerde karşımıza çıkan dondurmacı da gayet lezzetli. 3-4 € civarına 2-3 top dondurma yiyebilirsiniz.
 • Meyve, evet bildiğiniz meyve! Ispanya’da da çokça gördüğüm sokak meyvecileri Roma’da da çok yaygın. 3-5 € aralığında karışık meyve çok güzel ara öğün oluyor.
 • Tatlılar ile devam edelim. İspanyol Merdivenlerine çok yakın olan Pompi’de çilekli tiramisu tavsiye ediyorum. Mekan ufacık, ama hınca hınç dolu olmakta, bu yüzden alıp elinizde yiye yiye gezmek gerekebilir. İspanyol Merdivenlerine oturup yiyemiyorsunuz, oturmak artık yasak. (Why??)
 • Pizza! İtalya demek pasta yani makarna ve pizza demek! Termini durağına çok yakın olan Pastarito ve merkezde yer alan La Boccaccia bizlerin deneyimlediği ve memnun kaldığı yerler. Bunların dışında Dominos Pizza’nın daha güzel pizza yaptığı yerler de var, buraları yazmıyorum.

7A152C6D-14B1-4359-936D-1ADF4658A767

Ne Hediye Alınır?

 • Zeytinyağı almayın! Hem asit oranı yüksek hem de Türkiye’den gidiyor rivayeti var. Mis gibi Edremit-Ayvalık zeytinyağı varken buraya € cinsinden para vermeyin.
 • Makarna! Renk renk çeşit çeşit makarnalar sizi cezbedecek. Makarna alışverişini, Campo Dei Fori sabit pazarından yapabilirsiniz. 3 paketi 10 € gibi bir ücretti. Ayrıca makarna alışverişini havaalanı free shop’undan da yapabilirsiniz. Aynı markanın makarnası + makarna sosu paket yapmışlar ve Campo Dei Fiori ‘deki Pazar ile neredeyse aynı fiyata satıyorlardı. Bilginiz olsun. Makarnaları Al-Dante cinsinde gerçekten güzel oluyor. Tagliatelle cinsi makarna favorim 🙂
 • İtalyan Kahveleri
 • Magnet vb. hediyelik eşyalar. Ben bir şehrin ucuz olup olmadığını magnetten anlıyorum. Roma’da 1€ pek ala magnet/hediyelik alabiliyorsunuz.
 • Parmesan peyniri
 • Deri mont vs. çok güzel mağazalar var alınabilinecek ancak maalesef çok pahalı. Kur farkını da koyarsan çok daha pahalı.

4786E580-DEDB-4783-868E-8679B24C130A

Roma’da Yapılacak Aktiviteler- Görülecek Yerler

 • Kolezyum

Metronun Kolezyum durağında direkt önünde iniyorsunuz. Yukarıda dediğim Pass Card varsa direkt sıra beklemeden içine girebiliyorsunuz. Sadece Kolezyum’un giriş ücreti ise 20 Euro civarıydı.

AF56D320-4A82-42F0-9D79-390707588483

 • Vatikan

Roma Pass Card geçiyor mu diye düşünüyor olabilirsiniz ancak Vatikan ayrı bir ülke! Dünya’nın en küçük ülkesi olan Vatikan’a metro ile gidip Ottaviano durağında inerek, 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Sabah erken saatlerde gitmeniz daha iyi olacaktır, çook sıra oluyor! Aziz Petrus Meydanı, Vatikan Müzeleri gezilebilirsiniz. Atmosferi ve mimarisi muazzam.

A22198D6-5AE0-4FC6-9715-147BEBECEC4C

Bazen kandil günlerinde camilere gidersiniz, kendini duaya çok kaptıran Allah diye bağıran kişiler görürsünüz, burada da böyle kişiler görüyorsunuz. Ağlaya ağlaya dua eden mi dersin, hallaluyaaa diye haykıran mı dersin baya çeşit insan var. Rahip ve rahibeleri gözlemlemek, Katolik dininin başkentini keşfetmek gerçekten benzersiz bir deneyim. Vatikan’a gitmeden, Roma’yı terketmeyin.

74CF421A-F8B2-4C11-A914-91490F29CA6C

 • Piazza di Spagna

İspanyol Merdivenleri, ismini civarında yer alan İspanya Büyükelçiliğinden almakta. Eskiden merdivenlerde oturulup keyif yapılabiliyorken, şimdi bakıp geri dönebiliyorsunuz.

D1D427DB-DE21-4C5C-85BF-81532CC81BBD

 • Aşk Çeşmesi

Fontana di Trevi yani Aşk Çeşmesi, 1 Euro atmışlığım var, dileğim hala gerçek olmadı. Yani olmuyor, atmayın boşverin 🙂

FC63F2AF-E9CA-4686-AE95-547FC26BAB69

 • Pantheon

Tarihini okuyunca epey şaşıracağınız Pantheon, şehrin en cıvıl cıvıl ve neşeli noktalarından, dondurmanızı keyifle yiyeceğiniz neşeli bir meydan aynı zamanda.

 • Castel Sant’ Angelo

Eşsiz bir Roma manzarası sunan Kale, Vatikan’a çok yakın. Vatikan’dan kuzeye alıp, güney yolunda ilerlediğinizde, solunuzda kalacak. Kalenin bizim tarihimize değen tarafları da var (bknz: Cem Sultan)

73CAA85A-9F5A-486F-87B4-18392EF7BAED

 • Piazza Venezia

Via Del Corsa’ya bağlanan şehrin en önemli meydanlarından biri olan Piazza Venezia, ‘da Aziz Emmanuele Anıtı da (Vittorio Emanuele Anıtı) yer alıyor. Anıt çok gösterişli ve söylenildiği üzere, Roma yerlilerince tarihi mirastan farklılık arz ettiği için sevilmiyor.

8164E043-6DDD-49AB-954D-82F8CC2EAC23

 • Piazza Novana

Novada meydanında yer alan 2 çeşme gerçekten muazzam. Ayrıca bu meydanda sokak sanatçılarının gösterileri mutlaka izlenmeli.

E0674A84-7BDD-4BE4-9A5E-77977FA871D5
Her Perşembe Burada Dini Tören Düzenleniyor / Vatikan
 • Campo dei Fiori

Yukarıda da yazdığım, sabit pazara ev sahipliği yapan semt, kafe ve fırınları ile sıcak bir mahalle havasında.

C691B8F6-07BC-497D-961D-95E130199CB2
Kolezyum’un İçi!
 • Trastevere

Roma’nın Cihangir’i Trastevere çok güzel kafelere ve restorantlara ev sahipliği yapan, cool insanların takıldığı, şehrin en güzel semtlerinden biri.


Roma tek seferde bitirilecek bir şehir değil bence. Her seferinde farklı şekilde tad bırakacak büyük bir başkent, tam bir kültür mirası.

Yeni yazılarda görüşmek üzere,

Sevgiler.

Kübra

www.pratikseyahat.com

pratikseyahat@gmail.com

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s