Seyahat Dostu 6 Mobil Uygulama

ulmon

City Maps 2 Go

İnsanlar haritaya bakarak nasıl geziyorlar hayret ediyorum. Sultanahmet’e vs gittiğinizde siz de turistlere dikkat etmişsinizdir. 2-3 kişi bir haritaya bakarak gitmek istediği yere doğru yola koyulur. Ama abi’cim şuan tam olarak neredesin, haritanın doğusu senin hangi tarafın diye düşünmeden edemiyorum.

Ben de gittiğim yerlerde otelin hediye ettiği haritayı hevesle alıp, bir-iki bakıp çöpe atanlardanım. Zira yön duygum gelişmiş değil. Yol tarifte edemem, taksiciye bile sağa-sola dön dediğimde gizlice elime bakıp sağ sarımsak sol soğan yapanlardanım 🙂

Dolayısıyla offline çalışacak bir harita, hele de önceden pinlenebilirse tadından yenmiyor. Bu hususta benim en rahat kullandığım aplikasyon: City Maps 2 Go (Ulmon). Önce gideceğiniz yerin haritasını indiriyorsunuz, ardından da otelinizi, gideceğiniz yerleri vs. pinleyerek direkt oraya gidebiliyorsunuz. Olduğunuz yerden pinlediğiniz yerin mesafesini de uzaklık cinsinden söylüyor (200 m gibi) Top Places, food, hotel gibi de önerilerin olduğu, daha önce kullanıcılar tarafından puanlanmış yerleri de size sunuyor. Sözün özü City Maps 2 Go’yu tavsiye ediyorum.

booking

Booking, Booking ve Booking

Şu günlerde Türkiye’den açılan bir dava sebebiyle Türkiye’deki otelleri göstermese de hala benim bir numaralı konaklama aracım. Sanırım 5 ve üzeri kere rezervasyon yaparsanız Genius üye oluyorsunuz ve bazı tesislerde 10-15% indirimli konaklayabiliyorsunuz. Acenteler vs. gibi şişirilmiş yorum yok, direkt kullanıcı yorumları yer aldığından, vardığınızda çok büyük bir sürpriz yaşamıyorsunuz.

app-icon

Skyscanner Mobil App

En uygun uçak biletini farklı alternatifler size sunmakla kalmıyor, ay bazlı en uygun bilet tutarını da vererek sizi ihya ediyor. Haberlerde vs. izlemişsinizdir 1 TL’ye Hindistan’a vs. uçanlar oluyor. Bir de alarm kurabiliyorsunuz, fiyat düştü-fiyat çıktı vs. gibi size alert’ler verebiliyor.

FlixBusFlixbus Mobil App

Özellikle AB sınırları içinde hizmet veren enfes firma Flixbus’un mobil app’i gerçekten süper kullanışlı. Otobüsleri çok rahat, uygulaması ondan da rahat. Önceden alırsanız 5€’ya bile bilet bulabiliyorsunuz.

 

trip

Trip Advisor

Özellikle restoran yorumlarını okumak, karar vermek vs. için çok faydalı oluyor. Popüler olan restorantları sıralıyor vs. yemek önerileri de oluyor. Sadece şöyle bir sıkıntısı var. Örneğin Amsterdam’dasınız, sıraladığı restorantlardan karar verdiniz gidiyorsunuz, popüler ya, en az 40 dk sonra gelin diyorlar sizi listeye sokuyorlar vs. bekletiyorlar. Bakıyorsunuz üst katta 3-4 masa boş halbuki, mekan bizi mi yiyor diye düşünmemek olmuyor. Ama bu sorunun tabi ki Trip Advisor ile bir alakası yok, sadece paylaşmak istedim.

apps_10700_9007199266244423_3cca2437-4dab-4f49-b226-7b723a1c3cfd

Currency Converter

Özellikle dolar ve Euro dışı para cinsi kullanan ülkelerde çok fayda sağlayan bir döviz çevirici programı olan Currency Converter seyahat sırasında hayatınızı kolaylaştıracak.

Şimdilik bu kadar

Sevgiyle kalın.

Kübra

www.pratikseyahat.com

pratikseyahat@gmail.com

 

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s