Lviv Gezi Rehberi

Başlamadan Önce: Neden Lviv’e Gittik?

Açıkçası pek çok insan bize aynı soruyu yöneltti: ” Lviv mi, orası neresi?”

Çevremde genel hava bu iken, benim gibi gazetelerin seyahat eklerini kaçırmayanlar için Lviv çoktan popüler bir destinasyon olmuştu bile. Neredeyse her hafta başka bir seyahat ekinde Lviv’in güzelliğinden, kızların güzelliğinden, şehrin 85%’inin kadın olduğunun ve bu kadınların über güzel olduğundan bahsediliyordu. Bir bayan olarak benim bile ilgimi çekti, dedim ki gidip şu güzel kızları bir görelim:)  İşin şakası bir yana, insan belirli aralıklar ile aynı konu hakkında bilgiye eriştiğinde, bu konuda bir algısı da oluşmaya başlıyor. Üstüne bir de yine çok sevdiğimiz “Çok Gezenti” Burak Bey ve güzel eşi Seda Hanım’ın Lviv çekimlerinin güzelliği de eklenince, üstüne de Pegasus kampanya yapınca, LET’S DO IT dedik.

Lviv Gezisi Hakkında Teknik Bilgiler:

Lviv, Ukrayna’nın Polonya sınırına yakın bir yerde, yaklaşık 1 Milyon kişinin yaşadığı bir şehir. Bu da trafiği beraberinde getiriyor. Trafik dedik diye yüzünüz düşmesin, bir Mahmutbey Gişeler değil 🙂 Zaten havaalanından şehre ulaştıktan sonra pek toplu taşıma kullanmanıza gerek duydurmayan bir şehir Lviv. Compack ve düzenli.

Sabiha Gökçen’den direk Pegasus, Atatürk Havaalanından ise Atlas Global, THY ve UIA ( Ukrayna Havayolları ) uçuş sağlıyor. Uçuş yaklaşık 2 saat sürüyor. Biz Anadolu Yakası gençleri olarak Pegasus’u tercih ettik. Biletlere, iki kişi gidiş dönüş toplamda 550 TL gibi bir ücret ödedik, elbette kampanya döneminde aldık. Ben geldikten sonra çevremde bilet bakanların 1000 TL’leri gözden çıkarttığını gördüm. Kampanyaları takip etmek lazım, zira destinasyon tercih edilmeye görsün fiyatlar hemen yükselmeye başlıyor. ( Bu kısma para-çokomel eğrisi diyebilirsiniz 🙂 )

Lviv, Ukranya’da olduğundan ve Ukrayna ile karşılıklı vize muafiyeti anlaşmamız olduğundan (Bu muafiyetler candır diyoruz) sadece pasaport ile giriş yapabilirsiniz.

Ancak kesinlikle ve kesinlikle yanınıza dönüş uçak bileti çıktınızı ve kalacağınız otel/pansiyon/apart vs. voucher’ınızı alın. Zira Ukrayna polisi hafif sert mizaçlı. Neden geldin, ilk gelişin mi, ne zaman döneceksin vs. soruları temel sorular. Ben bu soruları cevaplayıp, direk geçebilen şanslı kitledendim. Arkamdan büyük bir grubu sorgu odasına çektiler. Zannetmiyorum ki ülkeye alınmayan olsun, “Ukrayna kızııııım burası, çantada keklik mi sandın?” tarzı bir güç göstergesi diye düşünüyorum açıkçası.

Geriye dönecek olursak, biletleri aldık, çıkış harçlarını yatırdık. ( Bilmeyenler için kendisi kişi başı 15 TL’dir.) Sıra geldi otel’e. Otel olarak biz “Rudolfo’yu” tercih ettik. Rudolfo’nın yeri çok iyiydi. Tam opera binasının arkasında, meşhur Rynok Meydanı’na 3 dk falan yürüme mesafeli, temiz-pak bir oteldi. Buraya da 2 gece, 2 kişi toplamda 80 Euro gibi bir ücret ödedik. Kahvaltısı çok tatmin etmiyor elbette, ama bizim türk kahvaltısı gibi dört başı mamur asil vakur bir kahvaltıyı, yurtdışında bulmak gerçekten zor. Genel olarak, “Kruvasan-Kahve-Reçel” iyiyse iyiysin, değilse geçmiş olsun kıvamındayız açıkçası. Rudolfo dışında Swiss Otel ve Leopolis Otel’de tercih edilirse, sizi üzmeyecektir.

Biz 2 gün için yanımızda 100 Euro nakit götürdük, ülkede kart geçmez gibi bir yanılgıya sahiptim açıkçası. Ülkede her yerde gayet takır takır çalışan POS cihazı var, o konuda içiniz rahat olsun.

Dilden dile dolanan bir efsane var: ŞEHİR UCUZ!! 🙂

Evet burada Katil Geldi Sevim Koş demek istiyor ve cevap veriyorum ki şehir gerçekten ucuz. Öyle böyle ucuz değil ama. Size dedim ya yanımda 100 Euro götürmüştüm diye, onun 40’ını geri getirdim ki bu bir ilktir 🙂

Ülkenin para birimi Grivna. 8.5 Grivna=1 TL gibi hesaplayabilirsiniz. ( Evet bunu yazarken Eur/TL=3.60 ve hayır gözüme toz kaçtı 🙂 ) Yani bir kere işe büyük bir kur avantajı ile başlıyorsunuz.

Havaalanında maksimum 10 Euro’yu bozdurmanızı, kalanını ise merkeze saklamanızı öneriyorum. Zira merkezde yer alan döviz bürolarına kıyasla biraz marjlı fiyatlarla bozuyorlar.

Havaalanından çıktığınız anda çevrenizi taksici abiler çeviriyor, çekinmeyin pazarlık yapın, onlar kapıyı 300-350 Grivna’dan açıyorlar. Biz gidişte 200 Grivna’ya indirtmiştik, oh güzel indirdik diye sevinirken dönüşte havaalanına sadece 100 Grivna’ya gidince aslında giderken kazıklandığımızı anladık. Ama çok dramatize etmeye gerek yok 100 Grivna= 12 TL bile etmiyor.

Let’s start touring  🙂

Neler Yapılır? Nereler Gezilir?

Rynok Meydanı: Şehrin kalbi, canı-ciğeri. Her yolun buraya çıktığı, enerji saçan bir meydan. Buradan kalkan gezi treni ile 35 grivna karşılığı 1 saatlik şehir turu yapabilirsiniz. Tren çok şirin, adeta masal diyarında yolculuk yapar gibi binip gidiyorsunuz. Trende “Türkçe Guide’da” mevcut.

14711848_193936777679445_6305966267836661760_n

Opera Binası: 1800’lerin sonunda inşa edilen bina görsel olarak gerçekten ihtişamlı, önünde yer alan ağaçlı yolda dolaşmak, gece banklarda oturmak çok eğlenceliydi. Bahsettiğim yolda, belirli aralıklar ile seyyar kahveciler yer almaktadır. Orta boy bir latte’yi TL karşılığı 1.5-2 TL arası içebilirsiniz. Opera Binasında, güncel olarak pek çok sanatsal aktivite de sahneleniyor. Benim gitme fırsatım olmadı ancak gitmek isteyenler için Opera Binası’nın offical sitesi TIKTIK. Biletler 50-150 UAH (Grivna) aralığında değişmektedir.

Lviv.Theatre.of.Opera.and.Ballet.original.33056.jpg

Ermeni Kilisesi ve Latin Kilisesi: Ermeni Kilisesi, Rynok Meydanı’na çok yakın, açıkçası biraz kasvetli geldi bana, Latin Kilisesi’ni daha çok beğendiğimi söyleyebilirim. Aşağıda sırasıyla Ermeni ve Latin Kiliselerini ekledim.

Ermeni Kilisesi’nin karşısında şekerciler mevcut. Hem yapıp, hem satıyorlar izlemek ve alışveriş yapmak çok zevkli. Fiyatları da makul. Bizdeki akide şekeri benzeri hediyelik şekerleri tanesi 4-5 TL’ye alabilirsiniz

latinlatin-2

Arsenal Savaş Müzesi: 20 Grivna civarı bir giriş ücreti ile gezeceğiniz, savaş müzesi. Ülkenin tarihine etki etmiş savaş ve askerlere ait üniformalar-savaş alet-edevatları yer almakta. Osmanlı Devleti’ne ait pek çok savaş gereçleri ve tarihi objelerde sergilenmiş. Yarım saat ayrılabilir.

Pharmacy Museum: Rynok Meydanı’nda hemen, uğranabilir. Benim ilgi alanıma girmediğinden mütevellit pek cezbetmedi..

Neler Yenir, Neler İçilir?

Evet esas konuya geçelim dimi artık 🙂 Arkadaşlar birbirimize dürüst olalım; Lviv demek lezzetli mi lezzetli yemekler ve ambiyanslı mekanlar demek. Şimdi bu mekanlardan gittiklerimi anlatacağım:

 • Kumpel: Aslında niyetim Kumpel’e gitmek değil, The First Lviv Grill Restaurant Meat and Justice’e gitmekti. Ama mekanı 1 saat dolaşmama rağmen bulamadım. Haritada geldim görünüyor ve etrafa baktığımda ise mekan benzeri bir şey bulunmuyordu. Delirmek üzereyken Kumpel’i gördük ve girdik. Kumpel nasıl desem, Lviv’in biraz high-level restoranı. Yemekler çok lezzetli ve ambiyansı bir harika.  Ancak ortam inanılmaz loş, gerçi 5 dakika sonra alışıyorsunuz. Beef steak’i tavsiye ediyorum. Daha detaylı bakmak isterseniz  TIKTIK.

14676520_1821686178087118_9079946246864502784_n

Kumpel’de yemek beklerken ben:) Lviv’de siparişler için 30 dk. minimum bekliyosunuz

 • The First Lviv Grill Restaurant of Meat and Justice: Öncelikle söyleyeyim, Google Harita’lar sizi yanlış yere çıkartacak. Etrafında dolanacak ve bulamayacaksınız. Geldiğini düşündüğünüz yerde, bir kiliseye giriş kapısı gibi bir yer mevcut. Oradan girin, kilise bahçesi gibi bir yerin içinde küçük bir restoran. Adeta sosyal tesisler havasında. Önündeki sıradan geldiğinizi anlayacaksınız. Sırayı görüp gitmeyin, sirkülasyon hızlı. Size tavsiyem çok aç gidin. Porsiyonlar insan işi değil 🙂 Şaşlık ve Beef Steak tavsiye ediyorum. Patates yemekte isterseniz, domuz eti tüketmediğinizi söylerseniz, onu eklemeden pişiriyorlar. Bu konuda bizimle ilgilenen garson çok hassastı sağolsun. Mekan çok hoş, hesapta ambiyansa uygun çok sürprizli geliyor. Ortalama 2 kişi 35-50 TL bandında çıkarsınız. Nusret’lere, Şazeli’lere göre oradaki adeta tatlı parasına müthiş doyuyorsunuz. Kumpel’de iyiydi, ama burası bir harikaydı dostum 🙂 tavsiye ediyorum.
 • Celentano Pizza: Merhaba yurtdışında margarita ve 4 peynirli pizza mahkümu kardeş 🙂 Celentano pizza bir efsane, hemen Rynok Meydanında köşede yer alıyor. İtalya’da yedikleriniz ile rekabet edebilir (bence geçer de çok iddialı konuşmayayım dedim. 🙂 ) Ortalama 2 küçük pizza+ litrelik limonatayı 25 TL’ye yiyebilirsiniz. Sakın ha çok açım diye büyük söylemeyin, kaç kg veya ne kadar obur olursanız olun, onu tek başına kimse yiyemez. Cem Yılmaz’ın cips reklamında dediği gibi insan yiyecek bunu 🙂  Ben burada vejetaryan makarna yedim. Çok da aç değildim ama şunu söyleyebilirim ki hayatımda yediğim en mükemmel makarnaydı. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Makarna ve gelen hesabın şirinliğini aşağıda görebilirsiniz.
 • Lviv Coffee Manufacture: Buraya gelirken çok beklentim yoktu açıkçası kahvemizi içeriz, devam ederiz diyorduk. Burada acayip eğlendik. Detay için TIKTIK. Eşim kahve sevmediğinden burada tek içtim kahvemi. 52 Grivna verdim. ( 6 TL ) inanın o şov o ambiyans burada olsa maaşın belirli bölümünü bırakabilirdiniz.

coffee

Not: Işık çok kötü olduğundan (daha doğrusu ışık yok, zifiri karanlık 🙂 ) resim kalitesi için üzgünüm

 • Lviv Chocolate Factory: En güzelini sona sakladım diyebilirim 🙂 3-4 katlı, her katında çikolata hem üretilen hem satılan, her yerin buram buram çikolata koktuğu harikalar diyarı. Eşe dosta hediye götürmelik, müthiş bir yer. En üst katı kafe şeklinde, orada 2 su + 2 dondurmalı çikolatalı kup için 20 TL hesap ödedik. Çikolata fiyatları ise Lviv’e göre pahalı, Türkiye’ye göre normal. Bir kare full fındık çikolata 49 Grivna= yaklaşık 5 TL civarı. Beyoğlu Çikolatası ne kadar bilmediğimden mukayese edemiyorum. Burda gaza gelmezseniz seyahatinizi ekonomik atlatırsınız 🙂
 • Bonus: ROSHEN!: Kilo ile çikolata-şeker satan, Ukrayna’nın Godiva dükkanları diyebiliriz. Lezzetli ve TL cinsinden çok makul fiyatlara hediyelik çikolata-şeker alabilirsiniz. Ben burayı gezmeyi de çok sevdim. Dükkan ve vitrin tasarımı görülmeye değer.

Sonuç olarak: 2 gece-3 gün bir Lviv macerası bana çok iyi geldi. Herkese Lviv’i tavsiye eder, sorularınız olursa cevaplamaktan büyük mutluluk duyacağımı belirmek isterim.

pratikseyahat@gmail.com

Sevgiler

Kübra

15 comments

 1. […] Aralık 2017 itibariyle 2. Lviv çıkartmasını yaptık. 2016-Ekim ayında gittiğim Lviv’i sevip, bağrımıza o kadar basmışız ki 2. defa gitmekten imtina etmedik. Lviv Gezi Rehberim için tıktık. […]

  Beğen

 2. Çok güzel bir rehber, sıradaki ilk yurtdışı seyahatimi Lviv’e yapmayı düşünüyorum, uygun bilet bulabilirsem.. Elinize sağlık 🙂

  Beğen

 3. Bir seyyah için gerekli tüm bilgilere yer verilmiş, akıcı ve samimi bir yazı olmuş. Elinize sağlık 🙂

  Beğen

 4. Gitmiş kadar oldum cidden 🙂 İsmine yakışır bir site olmuş, elinize sağlık.#YolAçıkYolaÇık

  Beğen

 5. Hap bilgiler içeren güzel, akıcı bir yazı olmuş. Gezi ile ilgili sorulabilecek tüm soruların cevabı mevcut 🙂
  Diğer yazılarınızı da merakla bekliyoruz 🙂

  Beğen

 6. Güzel başlangıç. Inşallah tedx’e çağrılacak kadar büyür bu site.
  Mustafa ve Samet’ten selamlar 🙂

  Beğen

 7. Güzel bir başlangıç olmuş, anlatımın da çok güzel.. Yolun açık olsun, yeni destinasyonları bekliyoruz.. 😊

  Beğen

 8. Gerçekten sitenin ismine yakışır, pratik bilgiler içeren, dolu dolu ve akıcı bir yazı olmuş. Elinize sağlık. Diğer seyahat yazılarınızı da en kısa sürede bekliyoruz 🙂

  Beğen

 9. Gezmeyi seven ve nerde ne yenir ne kadarlik bir harcama ile gezi tamamlanir… gbi sorulari merak edenler icin cok faydali bir yazi olmus😊
  Elinize saglik😊😊

  Liked by 1 kişi

 10. Çok güzel bir yazı ve gerçekten pratik bilgiler içeriyor, bir gün yolumuz düşerse bu yazıdan yararlanacağımıza eminim, yolunuz açık olsun 🙂

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s